ARK: Survival Evolved Sistem Gereksinimleri ve Teknik Detaylar: Bilgisayarınız ARK’ı Kaldırıyor mu?

Paylaş

ARK Survival Evolved sistem gereksinimleri ve oyunun teknik tarafına yakından baktığımız içeriğimize hoş geldiniz. Studio Wildcard tarafından geliştirilen ve sağlıklı bir erken erişim döneminin ardından tam sürüme 2017’de çıkan oyun, yüksek bir işlem gücüne ihtiyaç duyuyor. Haliyle oyuncular, bilgisayarının oyunu kaldırıp kaldırmayacağını ve ARK’ın kaç GB olduğunu merak ediyor. Bizler de bu yazımızda, hem teknik detayları irdeliyor hem de sisteminin işlem gücü zayıf oyunculara tavsiyeler veriyoruz. Öyleyse lafı hiç uzatmadan, gelin başlayalım!

ARK Survival Evolved sistem gereksinimleri neler?

İki kademede ele alınan ARK Survival Evolved sistem gereksinimleri, temelde oyunu deneyimleyebilmek için ihtiyaç duyduğunuz donanımları içerir. Minimum ve önerilen olarak iki farklı kademeden minimum olan, oyunu çalıştırmak için gereken taban bilgisayar bileşenlerini temsil eder. Eğer bu tarafta bahsi geçen bilgisayar bileşenlerinin daha zayıf sürümlerine sahipseniz, oyunu sağlıklı çalıştırmanız garanti edilmez. Öte yandan önerilen taraftaki donanımlar, oyunu akıcılık konusunda standart kabul edilen 1920×1080 çözünürlüğünde, 60 FPS kare hızıyla oynamanız için tavsiye edilen bileşenlerdir. Bu bilgi ışığında aşağıdaki tablodan ARK Survival Evolved sistem gereksinimlerini inceleyebilirsiniz.

DonanımlarMinimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemciIntel Core i5-2400
AMD FX-8320
Intel Core i5-4670K
AMD Ryzen 5 1500x
Bellek8 GB RAM16 GB RAM
Ekran KartıNvidia GeForce GTX 670
AMD Radeon HD 7870
Nvidia GeForce GTX 1060
AMD Radeon RX 580
DirectXSürüm 10Sürüm 11
Depolama150 GB150 GB
ARK Survival Evolved sistem gereksinimleri tablosu.

Yukarıdaki tabloda yer alan bilgisayar bileşenlerini inceleyerek, bilgisayarınızın oyunu kaldırıp kaldırmayacağını tahlil edebilirsiniz.

ARK Survival Evolved kaç GB?

ARK Survival Evolved oyununu bilgisayarınıza yükleyebilmek için en az 150 GB boş depolama alanına ihtiyacınız olacak. Hali hazırda Steam’de ve Epic Games Store’da gösterilen değerlerin tarihinin eskidiğini söyleyebiliriz. Kendi hesaplarımızdan kontrol ettiğimizde, PC sürümü için gereken depolamanın güncelleme ve DLC’ler ile birlikte gösterilenin iki katından fazlasına yükseldiği dikkatimizi çekiyor.

ark survival evolved kaç GB
ARK: Survival Evolved Sistem Gereksinimleri ve Teknik Detaylar: Bilgisayarınız ARK'ı Kaldırıyor mu?

Ek olarak, ARK bir açık dünya hayatta kalma oyunu olduğundan diğer bileşenler kadar depolamanın da gücü önem kazanıyor. Devasa dünyasındaki nesneleri, dokuları ve görsel efektleri depolama aygıtınızdan en hızlı şekilde okuması gerekiyor. Aksi takdirde FPS problemleri, takılma ve hatta çökme sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle tavsiyemiz, oyunu eğer mümkünse SSD depolama aygıtlarına yüklemeniz yönünde olacaktır. İşlem hızı yüksek bu depolamalarda hem yükleme ekranları kısalacak, oyun hızlı açılacak hem de oyun içerisinde nesne yüklemeleri sırasında yaşayabileceğiniz sorunlar minimuma indirgenmiş olacaktır.

Oyun Hakkında

ARK Survival Evolved sistem gereksinimleri ve oyunun dosya boyutu yukarıdaki paragraflarda anlattığımız şekildeydi. Şimdi ise merak eden oyunculara, oyunla ilgili bilmeleri gereken temel detayları aktaracağız. Studio Wildcard tarafından geliştirilen ve 2016’da erken erişim sürümüyle oyuncuların karşısına çıkan yapım, temel hayatta kalma oyunlarıyla aynı kaygıyı taşıyor. Ancak bu sefer, besin zincirinin en alt halkasında olduğunu oyunculara sonuna kadar hissettiriyor. Çünkü ana düşmanlarımız fiziksel kondisyonları bizimkinden çok daha yüksek olan dinozorlar olarak karşımıza çıkıyor.

ARK Survival Evolved sistem gereksinimleri
ARK Survival Evolved sistem gereksinimleri

ARK: Survival Evolved’da dinozorları alt edebiliyor, evcilleştirebiliyor ve kendi ihtiyaçlarınız için kullanabiliyorsunuz. Gerçek dinozor türlerinin yer aldığı yapımda aynı zamanda kurgusal türlere ve yaratıklara rastlamak da mümkün. Gerçek ve kurguyu bir arada ele alan fantastik dünyasında sizi birçok tehlikenin beklediğini de belirtelim.

Üssünüzü inşa ettiğiniz, karakterinizi geliştirdiğiniz ve yeni ekipmanlar üretebildiğiniz ARK: Survival Evolved’ın temel detayları da bu şekildeydi. Umuyoruz ki içeriğimiz hem ARK Survival Evolved sistem gereksinimlerini hem de oyun ile ilgili merak edebileceğiniz temel detayları en faydalı şekilde anlatmıştır. Bu tür yararlı içeriklerden haberdar olmak için bizi takip edebilir ve bildirimlerimizi açabilirsiniz. Şimdiden herkese iyi oyunlar dileriz!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

1 Yorum

guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
15 Mart 2024 18:31

150 GB

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: