Diablo IV İçin Gelecek İlk Devasa Güncellemenin Detayları Ortaya Çıktı: 13 Sayfa Yama Notu Okumaya Hazırlanın!

Paylaş

Önümüzdeki haftalarda devasa bir Diablo 4 güncellemesi yayınlanacak. Oyun için yeni sezon yavaş yavaş yaklaşırken dün akşam saatlerinde yapılan ilk sohbet yayını sırasında geliştirici ekip sezon öncesi ve yeni sezonda karşımıza çıkacak yeniliklerden bahsetti. Sezon başlamadan önce yayınlanacak 13 sayfalık yama notlarına sahip devasa güncelleme ile birlikte önümüzdeki dönemde karşımıza çıkmaya başlayacak değişikliklerden de bahsedildi. Aynı zamanda oyunun birinci sezonu ve güncelleme ile ilgili tarihlere de sahibiz. Biz de elimize kağıt kalemi alıp, onları dinlerken sizler için önemli başlıkları çıkarttık. Gelin önümüzdeki haftalarda oyuncuları nasıl değişikliklerin beklediğine birlikte bakalım.

Tam 13 sayfa yama notu olacak Diablo 4 güncellemesinin detayları

Dün akşam yapılan Campfire Chat sohbet yayını sırasında Diablo’nun sevilen isimlerinden Rod Ferguson, oyun yönetmeni Joe Shely ve geliştirici ekipten Tiffany Wat ve Adam Fletcher oyunun geleceği hakkında bazı detaylar ortaya çıkardı. Öyle ki Fletcher’ın yayın boyunca elinde tuttuğu bir dergi kalınlığındaki kağıt tomarında oyuna yakında gelecek değişikliklerin hepsi yazılıymış. İlk sezon içeriğinin geliştirme süreci neredeyse tamamlanmış ve ilk sezon daha çıkmadan oyuna büyük bir yama gelecekmiş. Aktarılan bazı önemli konulara tek tek değinelim.

Kâbus zindanlarına koşarak gitmeye gerek kalmayacak

Oyundaki saat başına tecrübe hesabı yapan oyuncular için bir mührü etkinleştirerek kâbus zindanlarına doğru ilerlemek verimliliği düşürüyordu. Topluluktan gelen geri bildirimler ile bunun farkına varan geliştirici ekip de doğru aksiyonu almış gibi görünüyor. Bundan sonra kâbus zindanlarına gitmek için bir mührü etkinleştirdiğinizde, yanınızda doğrudan zindana giden bir portal belirecek. Aynı zamanda bu sayede bir zindandan çıkmadan, bitirdikten sonra bir diğerine başlayabileceksiniz.

Artık mücevherler envanterinizde yer kaplamayacak

Zindanlarda ve açık dünya etkinliklerinde bol bol düşen mücevherler artık envanterinizde eşsiz bir zırhın düşebileceği o slotu kapatamayacak. Güncellemenin getirdiği değişikliklerden birisi olarak yere düşen mücevherat toplandığında diğer geliştirme eşyalarının gittiği malzeme çantasında toplanacak. Dolayısıyla yerden alıp almama konusunda iki kez düşünmeye de gerek kalmayacak.

Eşya düşürmelerle ilgili düzenlemeler de yapılacak

Kendi seviyenizde ya da daha yüksek bir seviyedeki düşmanı alt ettiğinizde ondan düşen eşyaların seviyeleri her zaman sizinkiyle aynı olamayabiliyordu. Hatta öyle ki 60. seviyedeyseniz ve kendi seviyenizde düşmanları keserek ilerliyorsanız, size 44. seviye bir eşya düşme olasılığı bile vardı. Yayında sözünü aldığımız üzere Blizzard, yeni güncellemenin içinde bu düşürmeleri kapsayan bir düzenleme de bulunduracak.

Diablo 4 güncelleme
İlk büyük Diablo 4 güncellemesi yakında yayınlanacak.

Druidler için ızdırabın sonuna geliyoruz

Özellikle Druid sınıfında düşen efsanevi eşyaların sınıf ile alakasız olmasına sebep olan bir hatanın giderileceği de söylendi. Oyunun başından beri Druid oynayan herkesin yaşadığı, buildine uygun bir eşya bulmakta zorlanmasına sebep olan bu hata da yine önümüzdeki haftalarda gelecek büyük güncelleme ile masadan kalkıyor.

Hardcore modda oynayan oyuncular için hayati önem taşıyan bir değişiklik geliyor

Hardcore modda oyundan düşme sırasında karakterini kaybeden onlarca oyuncunun olması Blizzard’ın da dikkatini çekmiş durumda. Bu nedenle artık bu modda oynayanların oyundan düştüklerinde karakterlerini kaybetmemeleri üzerine bir düzenlemeye gidiliyor. Eğer karakter bir şekilde oyundan düştüyse, otomatik olarak “kaçış parşömeni” adı verilen ve karakteri hızlıca güvenli bir yere ışınlayan bir nesne kullanacak. Dolayısıyla internette yaşanan gecikmeler sırasında aldığı ve kendini koruyamadığı hasardan etkilenerek karakterini kaybetmesine izin verilmeyecek.

Diablo IV için ilk sezon ne zaman başlayacak?

Geliştiricilerin yaptığı açıklamaya göre yeni sezon, Temmuz ortalarında başlayacak. Daha önce ortaya çıkan söylentilere göre Ağustos ya da Eylül ayına sarkması bekleniyordu fakat dün yapılan canlı yayında geliştirici ekip Temmuz ortalarında geleceğini doğrulamış oldu. Yani ilk sezonun çıkmasına aşağı yukarı bir ay kaldı da diyebiliriz.

Yeni Diablo 4 güncellemesi ile Druidler de rahat bir nefes alabilecek.
Yeni Diablo 4 güncellemesi ile Druidler de rahat bir nefes alabilecek.

Her sezon harita sıfırlanmayacak, şöhret sistemi de aşırı etkilenmeyecek

Diablo IV’te her yeni sezon başladığında haritanın üzerini savaş sisi kaplamayacak. Aynı zamanda oyuncuların toplamış oldukları Lilith Anıtları da sıfırlanmayacak. Bunun yerine haritada sadece yan görevler, geçiş noktaları gibi tekrar yapıldığında kazancının büyük olduğu içerikler sıfırlanacak. Dolayısıyla daha önce tüm Lilith altarlarını toplamış ve haritanın her yerini keşfetmiş oyuncular, yeni sezona ek olarak yaklaşık 600-700 şöhret puanı ile başlayacaklar. Sıfırlanan aktiviteleri tamamlamaları durumunda da şöhret seviyelerini tekrar en yüksek seviyeye yükseltebilecekler.

Şu anlık Diablo IV için geleceğini bildiğimiz tüm gelişmeler bunlar. Ancak öyle görünüyor ki bize anlatılandan çok daha fazlası yolda. Önümüzdeki günlerde daha fazla detayı görmeyi hedefliyoruz ve 13 sayfalık yama notlarına da güncelleme çıktıktan sonra erişebileceğiz gibi görünüyor.

Devasa Diablo 4 güncellemesi ne zaman çıkacak?

Geliştirici ekip yayın sırasında Diablo 4 güncellemesi için tarihi ilk sezonun öncesi olarak gösterdi. Dolayısıyla Temmuz’un ikinci haftasından önce çıkması bekleniyor. Tahminlerimize göre Temmuz başlarında ya da Haziran’ın son haftası içerisinde karşımıza çıkabilir.

Ayrıca oyuna yeni başladıysanız ve oyun içi terimlerin ne demek olduğunu fazla bilmiyorsanız, sizin için hazırladığımız tüm Diablo 4 rehberlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: