Apex Legends FPS Arttırma Rehberi

Paylaş

Rekabetçi bir battle royale oyunu olması nedeniyle Apex Legends FPS arttırma işlemi oyuncular açısından büyük önem taşıyor. Biz de bunun farkında olduğumuzdan tüm oyuncular en yüksek kare hızlarına çıkabilsin diye bildiğimiz bütün teknikleri paylaşmaya geldik. Respawn Entertainment’ın sevilen oyunu Apex Legends’te nasıl daha yüksek FPS değerleri görebileceğinizi gelin birlikte inceleyelim. Aynı zamanda Apex Legends grafik ayarları ve FPS limiti kaldırma gibi konularda da önemli bilgiler veriyoruz.

Apex Legends FPS arttırma işleminden önce kontrol etmeniz gerekenler

Öncelikle bir oyunda düşük kare hızlarında ya da düşük çözünürlükte oynamak zorunda kalmanız, her zaman oyunun sorunlu olduğunu göstermez. Bu anlamda bilinçli bir kullanıcı olmak adına oynama kararı vermeden önce kontrol etmeniz gereken bazı parametreler bulunuyor. Dilerseniz gelin önce bunlardan biraz bahsedelim.

Apex Legends FPS arttırma rehberi
Apex Legends ekran görüntüsü.
  • Oyunun sistem gereksinimlerini kontrol edin: Apex Legends sistem gereksinimlerini kontrol etmeden indirdiyseniz, bilgisayarınızın oyunu çalıştırıp çalıştırmayacağı hakkında hiçbir bilginiz olmadığını varsayıyoruz. Öncelikle oyunun minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini kontrol ettiğinizden emin olun. Çünkü bu, aslında bütün sorunların başı olan ve çok kez karşılaştığımız bir konu.
  • Sistem donanımlarınızın sürücülerini kontrol edin: Oyunlar için performansı kaçınılmaz şekilde yüksek olması gereken ekran kartları, aynı zamanda son yıllarda oyunlara özel güncelleştirmeler almaya da başladı. Uyumluluğu artıran bu güncellemelerin eksikliği, doğrudan performansınızı etkileyebilir. Bu nedenle oyunu çalıştırmadan önce sürücülerinizin güncel olduğundan emin olun.
  • Donanımlarınızın sağlığını kontrol edin: Bilgisayar donanımlarının bir kısmı, bozulduğu ya da hasar gördüğü anda bilgisayarı kullanılabilir hale getirmez. Bu nedenle çoğu oyuncu, donanım sağlığını fazla önemsemez. Eğer bütün oyunlarda takılma sorunu ya da düşük kare hızı gibi problemler yaşıyorsanız, donanımlarınızın sağlığını kontrol edin. İşlemcinizin sıcaklığı, belleklerinizin tutarlılığı ve ekran kartınızın fanlarını mutlaka gözlemleyin. Aynı zamanda güç kaynağı ve anakartınızın sağlığını da ihmal etmeyin.

Bütün bunlarda herhangi bir sorun yoksa, yine de istediğiniz performansı almakta güçlük çekiyorsanız, o zaman birlikte değiştirmemiz gereken şeyler olduğunu söyleyebiliriz. Gelin Apex Legends FPS arttırma işlemi için oyun içerisinde neler yapabileceğimize de bakalım.

Apex Legends grafik ayarlarına göz atalım

Apex Legends grafik ayarları performansı artırmak için oyun içerisinden uygulayabileceğiniz en etkili çözüm. Genel olarak tüm oyunlarda artış sağlayabileceği gibi bu ayarları optimal seviyelere getirmenin görsel kaliteyi düşüreceğini de unutmayın. Eğer hızlı çalışan ve takılmayan bir oyun istiyorsak, bazı şeylerden feragat etmemiz gerekebiliyor. Hele ki bahsi geçen oyun çok oyunculu ve rekabetçi bir yapıya sahipse. Sizler için en ideal grafik ayarlarını aşağıdaki görselde bulabilirsiniz. Görseli göremeyen oyuncular için de görselin hemen altına bir tablo ekliyoruz.

Apex Legends grafik ayarları
Apex Legends grafik ayarları.
Apex Legends Grafik AyarıSeçilmesi GerekenDetaylar
Anti-AliasingTSAAKenar yumuşatmayı çok düşürmek tırtıklı bir görüntüye sebep olabileceğinden yüksek tutuyoruz.
Texture Streaming BudgetVeryLow (2GB VRAM)Ekran kartımızın üstündeki yükü hafifletmek için bu ayarı çok düşükte tutmamız gerekiyor.
Texture FilteringAnisotropic 2XEğimli yüzeylerde dokuların çok kötü görünmemesi için bu ayarı 2X seviyesinde tutmamız yeterli olacaktır. Performans hala yeterli değilse daha da düşürebilirsiniz.
Ambient Occlusion QualityDisabledAmbiyans kapatma ayarı görsel kaliteyi yükseltse de performansa etkisi büyüktür. Kapatmak, Apex Legends FPS yükseltme işlemine fayda sağlayacaktır.
Sun Shadow CoverageLowGüneş gölgeleri, ekran kartı ve işlemci için pahalı hesaplamalardır. Dolayısıyla düşük ayarlarda tutmak FPS’i artıracaktır.
Sun Shadow DetailLowGüneş gölgelerinin detay seviyesini düşükte tutmak, performansı büyük ölçüde artırır.
Volumetric LightingDisabledHacimsel ışıklandırma da diğer ışıklandırma ayarları gibi ekran kartına büyük bir yüktür. Dolayısıyla kapalı tutmak, performans açısından önemlidir.
Dynamic Spot ShadowsDisabledGüneş gibi sabit ışıklandırmalar yeterince masraflıyken, dinamik ışıklandırmalar zayıf ekran kartlarının kabusudur. Bu nedenle kapalı tutmakta fayda var.
Model DetailLowOyundaki modellerin seviyesini düşürmek, çizilen ve hesaplanan poligonların sayısını azaltarak performansı yükseltir.
Effects DetailLowEfekt detayları ne kadar azalırsa, oyunun performansı da doğru orantılı olarak o kadar artacaktır.
Impact MarksDisabledÇevreye verilen hasarın nesneler üzerinde kalması ve görüntülenmesi hem ekran kartı, hem de işlemci için fazlasıyla masraflı bir yüktür. Bu nedenle bu ayarı kapalı tutmamız gerekiyor.
RagdollsDisabledRagdoll karakter ve nesne fiziklerinin hesaplamasında kullanıldığından işlemcinin sırtında büyük bir yüktür. İşlemciyi rahatlatmak adına kapatılması gerekiyor.
VSYNC (Dikey Eşitleme)DisabledDikey eşitleme, ekrandaki yırtılmaları önlese de oyunda giriş gecikmesine sebep olduğu bilinen bir ayar. Rekabetçi oyunlar için kesinlikle kapatılması gerekiyor.
Apex Legends FPS arttırma rehberi: Grafik ayarları tablosu

Apex Legends FPS limiti kaldırmayı da mutlaka yapın

Apex Legends, EA Desktop ve Steam üzerinden oynanabiliyor fakat oyunda kare hızı limiti yer alıyor. Eğer 144Hz yenileme hızının üzerinde bir oyuncu monitörüne sahipseniz, FPS limitini kaldırma işlemini sizlere kesinlikle tavsiye ediyoruz. Ancak oyun içerisindeki FPS değerleriniz 144’ü görmüyor ya da ekranınız 60/120/144Hz yenileme hızlarına sahipse, bunun bir şart olmadığını da belirtelim.

Apex Legends FPS limiti kaldırma
Apex Legends FPS limiti kaldırma kodu görseldeki gibidir.

Apex Legends’te FPS limitini kaldırmak için:

  • Steam kütüphanenizde oyunu bulun
  • Oyuna sağ tıklayarak “Özellikler” kısmını seçin
  • “Genel” sekmesindeki “Başlatma Seçenekleri” satırına aşağıda yer alan kodu yazın
Çalıştırma seçenekleri: +fps_max [FPS değeri]

Örnek: 165Hz monitörü olan bir oyuncu için ideal kod "+fps_max 165" olmalı.

Apex Legends FPS limiti kaldırma: FPS limitini tamamen kaldırmak için "+fps_max unlimited" yazmanız yeterli olacaktır.

Sonuç

Apex Legends FPS arttırma işlemi ve performans sorunlarına dair bilmeniz gereken bütün detayları sizler için incelikleriyle birlikte anlattık. Aynı zamanda artık oyundaki en iyi grafik ayarlarını ve FPS limitini nasıl kaldıracağınızı da biliyorsunuz. Umarız bu rehber problemlerinizi gidermek konusunda yeterli olmuştur.

Eğer hala yaşadığınız sorunlar veya kafanıza takılan sorular varsa, yorumlar kısmında bizlerle paylaşmaya çekinmeyin. Mümkün olduğunca sizlere çözümler sunmaya gayret edeceğiz. Bu tür faydalı içerikler için de bizi takip etmeye devam edin. Herkese iyi oyunlar!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: