GTA 5 İçin Yapılan Yapay Zeka Modu İle Oyun Adeta Boyut Değiştiriyor!

Paylaş

GTA 5 yapay zeka modu beklenenden uzun sürse de nihayet karşımıza çıktı. Bu yıl AI teknolojilerinin şahlanışının bir meyvesi olarak video oyunlarında da NPC karakterlerin yapay zekalar ile buluştuğuna çokça kez şahit olmuştuk. Grand Theft Auto 5 için de bu mod bir süredir beklentiler arasındaydı ve deneyimli bir mod geliştiricisi olan Bloc tarafından geliştirildi. Hatta geliştirici, modun pratikte nasıl çalıştığını göstermek için ayrıca bir de video yayınladı.

GTA 5 yapay zeka modu ile oyun bambaşka yerlere gidiyor

Yapay zeka modları özellikle oyunlardaki rol yapma unsurlarına bambaşka bir güç katıyor. Bu konuyu sizlerle daha önce paylaştığımız “oyun yapımında yapay zekanın kullanımı” konulu bir başlıkta detaylarıyla incelemiştik. Oyun stüdyoları bu tür işlere bazı nedenlerden dolayı hızlıca giremese de mod geliştiricileri gözünün yaşına bakmıyor. Son olarak da karşımıza GTA 5 yapay zeka modu çıktı ve denemek isteyenler için harika bir deneyim vadedeceğini gözler önüne seriyor.

Bloc tarafından geliştirilen yeni mod sayesinde oyundaki NPC’ler (oyuncu olmayan karakterler) ChatGPT’ye benzer bir sistem ile kendi cümlelerini kurabiliyor. Hem de bunun için yazı yazmaya gerek kalmadan, mikrofon yoluyla yapabiliyorlar. Yani sizi dinliyor ve size mantıklı cevaplar üretiyorlar.

Sentient Streets adındaki mod NexusMods üzerinde yayınlanmış durumda ve kendi hikayesini içeriyor. Yani hikaye odaklı bir mod olduğunu söyleyebiliriz ancak Bloc’un da söylediği gibi AI teknolojisi sayesinde size farklı deneyimler sunmayı vadediyor.

Polis memuru olarak oynadığınız hikayede yapay zeka da sizin polis memuru olduğunuzu bilerek cevap veriyor. Çalışma partnerleri seçerek ABD’deki sıradan bir polis memurunun yapacağı bilimum işleri yapıyorsunuz. Videoda da görebileceğiniz gibi olay yerlerine giderek burada yapay zeka tarafından desteklenmiş NPC karakterler ile etkileşime girebiliyorsunuz. Ayrıca dillerinin çok kibar olmadığının da altını çizelim, GTA 5 dili konuşuluyor.

GTA 5 yapay zeka modu harika görünüyor
GTA 5 yapay zeka modu harika görünüyor

GTA 5 yapay zeka modu aslında ilerleyen döneme dair neler görebileceğimiz konusunda da büyük önem arz ediyor. Yapay zeka teknolojilerinin yaygınlaşması ile işler gerçekten farklı bir boyuta taşınacak gibi görünüyor. Modun NexusMods sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca Nexus Mod Manager ile mod yükleme rehberimize göz atarak modu en kısa sürede nasıl yükleyebileceğinizi de öğrenebilirsiniz. Şimdiden herkese iyi oyunlar!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

1 Yorum

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: